8 plemien psov vhodných pre alergické deti. Ktoré sú to?

 

Ako sa správne rozhodnúť pri výbere nového chlpatého prírastku do rodiny pokiaľ tvoje dieťa javí známky alergie? Ak si si istý, že psík ku vám naozaj patrí a zdravie dieťaťa sa tým nijako vážne neohrozí, potom máme pre teba 8 tipov plemien, ktoré by boli tou najideálnejšou voľbou.

 

Ešte pred samotným výberom je potrebné si uvedomiť, že viac ako tip srsti je dôležitá povaha psa. Aby voľba plemena bola tá správna a na celý život, je dobré ak zohľadníš ako fyzické potreby psa, tak jeho pohybovú zdatnosť a temperament. To všetko je pre zachovanie bezpečnosti v rodine veľmi dôležité. Všeobecne platí, že menšie plemená a fenky sú pre deti tým lepším výberom.

 

Tiež je však potrebné vziať do úvahy, že niektoré malé psy majú potrebu častejšie štekať, čo má za následok zvýšené množstvo produkovaných slín vo vzduchu a teda rovnako negatívny dopad na zdravie alergického dieťaťa.

 

8 plemien vhodných pre alergické deti:

 

Pudel

Toto plemeno vytvára všeobecne menšie množstvo alergénov ako iné plemená. Veterinári to odôvodňujú tým, že sú pre svoj typ srsti častejšie kúpané. Ďalším dôvodom prečo je pudel vhodná voľba je ten, že menej pĺznu.

 

Starostlivosť o pudla môže byť však časovo náročná. Pre zachovanie vlastností ich netypickej srsti je dobré to, čo sa trochu vzdelávať. Srsť pudla nemá podsadu, takže takmer vôbec alebo len veľmi málo presrsťujú. V neposlednom rade sa u tohto plemena môžeš rozhodnúť buď pre zachovanie ich krásnej srsti, alebo ju kedykoľvek skrátiť a tak si jej údržbu o niečo zjednodušiť.

 

Yorkshire teriér

Tieto psy sú veľmi vhodné pre malé deti. V hre sú ich sily vyrovnané a nemôže sa stať že by pes dieťaťu ublížil. Ich srsť neobsahuje podsadu, má charakter vlasu, takže rovnako ako predchádzajúce plemeno, pĺzne len veľmi minimálne. Srsť môžeš ponechať dlhú, alebo ju skrátiť.

 

Yorkshire teriér môže mať problém so štekaním, avšak zároveň treba dodať, že ide o plemeno pomerne ľahko cvičiteľné. Pri správnom vedení sa dá tento malý nedostatok ľahko odstrániť. A ak tvoje dieťa, alebo celá rodina zrovna nie je pohybovo aktívna, yorkshire teriér vám bude veľmi rád robiť spoločnosť na gauči.

 

Čínsky chocholatý pes

Ak sa držíš pravidla, čím menej srsti, tým lepšie, toto plemeno je pre teba ako stvorené. Existuje v dvoch typoch: nahá verzia, kedy sa na tele psa nenachádza žiadna srsť, alebo len na nohách, chvoste a hlave. O takého psa spočíva starostlivosť vo forme pravidelného krémovania. Vo verzii Labutienka je telo osrstené ľahkou príjemne jemnou srsťou. Tento typ srsti vyžaduje pravidelné strihanie a česanie.

 

Čínsky chocholatý pes je hravý a priateľský. Pre tieto vlastnosti je ideálny k aktívnym deťom. Svojmu pánovi je natoľko verný, až sa to u niektorých jedincov môže prelomiť až do separačnej úzkosti vo chvíli, keď zostane doma sám.

 

Bišónik

Kučeravá chodiaca gulička.  Ak si so svojim dieťaťom pripravený na vysoký level údržby, tak toto plemeno je potom stvorené pre vás. Radi trávia čas s ľuďmi a nemajú problém ani s inými domácimi zvieratkami.

 

Psy nemajú podsadu, pĺznu minimálne. Srsť je vo forme vlasov. Čo je však dôležité, potrebujú pravidelnú údržbu srsti, inak môže dôjsť ľahko k infekciám. Pomerne ľahko sa cvičia, pri správnom vedení sú teda pre deti ako stvorené.

 

Portugalský vodný pes

Ide o aktívne plemeno, preto potrebuje dostatok pohybu a duševnú stimuláciu, aby sa jeho správanie nezmenilo na nežiadúce. Ich výhodou je však to, že sa ľahko cvičia. Srsť je krátka a kučeravá, dobré je vedieť, že rastie nepretržite. To je dôvod na neustálu starostlivosť o jeho vzhľad.

 

 

Malý bradáč

Bradáč je ostražité a ochranárske. Ak teda hľadáš psa, ktorý zároveň slúži aj ako alarm, malý bradáč je na to ako stvorený. Malý bradáč je vhodný k aktívnym a hravým deťom. Má silný lovecký pud, preto by mohol nastať problém pri zdieľaní jednej domácnosti s inými zvieratami.

 

Čo sa týka starostlivosti o srsť, toto plemeno patrí medzi náročnejšie. Môžeš si vybrať z dvoch spôsobov úpravy a to buď strihanie alebo trimovanie.

 

Kerrský modrý teriér

Stredne veľké plemeno s hustou srsťou je pre alergické deti vhodný práve z tohto dôvodu. Vďaka hustote srsti sa z nej neuvoľňuje toľko alergénov ako z bežnej srsti a tiež sa pomerne ľahko udržiava čistá. Ide o plemeno pôvodne lovecké, preto treba na to prihliadať v prípade, ak sa v domácnosti nachádzajú aj iné zvieratá. Toto plemeno priam srší energiou, čo je skvelá správa ak je tvoje dieťa na tom rovnako.

 

 

Maltézsky psík

Jedná sa o malé plemeno, ktoré sa pýši hodvábnou srsťou. Tá nemá podsadu, preto pĺzne iba minimálne. Pravidelné česanie udržuje srsť čistú a lesklú, trímovanie miest okolo očí zabezpečí, že sa mu srsť na tomto mieste bude sfarbovať do červena len veľmi minimálne. Do kefovania psa môžeš kľudne zapojiť aj dieťa. Toto plemeno je vhodné pre rodiny, ktoré žijú v malom byte a bez dvora, maltezáčik je totižto interiérový psík.

 

 

Taliansky chrtík

Toto plemeno sa pre svoju krátku srsť teší teplejším podmienkam pre život. O srsť je potrebné sa starať iba minimálne, je totiž krátka a vôbec nie hustá. Ideálny na ľahkú a rýchlu údržbu. Sú vhodné k stredne aktívnym deťom a svojich nových pánov si taliansky chrtík veľmi rýchlo obľúbi.